Zdjęcia: Karol Wrombel

6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli.

To chrześcijańskie święto związane z postaciami trzech mędrców, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi.

Święto symbolizuje pokłon złożony Jezusowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu.

Objawienie Pańskie, czyli święto obchodzone

6 stycznia w tradycji polskiej, choć nie tylko, nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli.

To chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.

Jest to święto nakazane, co oznacza, ze w czasie jego obchodów wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół.

We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia, a także wspomnienie pokłonu Mędrców i Chrztu Pańskiego.

Treścią święta jest pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu umownie nazwanych imionami:

Kacper, Melchior i Baltazar.

Nie byli to członkowie narodu Izraela.

Świadczy to o wielonarodowości i o mocy Boga do jednoczenia wszystkich ludzi bez względu na wyznanie i miejsce zamieszkania.

Do Betlejem prowadziła ich gwiazda.

Duchowni odczytują ją jako symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary.

Każdy z Królów przyniósł Jezusowi stosowne dary: złoto – symbol godności królewskiej, mirrę – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela oraz kadzidło – symbol godności kapłańskiej.

Od XVIII wieku upowszechniał się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku.

Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Znana jest także interpretacja skrótu C+M+B jako pierwszych liter łacińskich nazw trzech zbawczych zdarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (łac. Poznanie – Wesele – Chrzest).

W Polsce, w 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej

– w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów.

W 2009 i 2010 orszaki odbyły się w Warszawie

i Toruniu w niedzielę, najbliższą dniu 6 stycznia.

Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast,

w 2012 było to już 24 polskich miejscowości,

w 2013 dołączyła również zagranica.

6 stycznia 2013 roku Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie).

6 stycznia 2014 r kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości, na 3 kontynetnach,

w 7 krajach.

6 stycznia 2015 r. Orszak Trzech Króli to 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach.

8. edycja Orszaku Trzech Króli - 6 stycznia 2016 r. odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze!

W 2019 roku, w kraju, były to 644 miejscowości.
Dołączyło do nas wiele dużych miast, takich jak np. Łódź.

W roku 2020 świętowały z nami aż 752 miejscowości w Polsce oraz 22 za granicą (w 13 państwach)!

Orszaki Trzech Króli 2023 odbywają w ok. 800 miastach w Polsce i na świecie, pod hasłem

„Niechaj prowadzi nas gwiazda!”.

Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla mędrców w drodze do Jezusa. „Wędrując za gwiazdą chcemy także w ten sposób włączyć się w obchody Roku Kopernikańskiego”.

W centrum orszaku jest Jezus Chrystus. Idziemy do szopki, by pokłonić się Królowi.

Śpiewamy kolędy i przyznajemy się do tego, że Jezus jest dla nas ważny.

Poza tym, od samego początku nasz orszak jest otwarty dla wszystkich.

Orszak, to zaproszenie także dla niepraktykujących, by doświadczyli ciepła betlejemskiej Stajenki – otwartej dla każdego.

Tym bardziej, że święto Epifanii przypomina nam, że Bóg jest gotów przyjąć każdego, że On jest dla wszystkich, także tych, którzy starają się do niego dotrzeć rozumem, a nie wiarą.

Tak, jak Trzej Królowie, którzy nie znali Objawienia.

Oni studiowali przyrodę, kosmos i doszli do wniosku, że wydarzyło się coś wyjątkowego: narodziny króla, któremu należy się pokłonić.

Są przedstawicielami świata pogańskiego, do którego Chrystus także kieruje swoje zaproszenie!

W dniu dzisiejszym w naszym mieście Działdowo odbył się kolejny – po pandemicznej przerwie - Orszak Trzech Króli.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy wzięli w nim udział, wszystkim uczestnikom,

a w szczególny sposób Katechetom przygotowującym młodych rekonstruktorów wydarzeń sprzed 2000 lat oraz młodzieży

1. dzieciom rekonstruującym te wydarzenia.

Bóg zapłać za zaangażowanie i do zobaczenia

w Orszaku za rok.

Ks. Kan. Stanisław Kadziński