OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Zesłania Ducha Świętego = B = 19.05.2024 r.

 1. W dzisiejszą niedzielę oddajemy cześć Duchowi Świętemu, który przed ponad dwoma tysiącami lat zstąpił na Matkę Bożą, Apostołów i młody Kościół. Przez całe te ponad 2000 lat Duch Święty bez przerwy działa w Kościele. Otwórzmy się więc w dniu dzisiejszym na szczególne Jego działanie

Weźmijmy więc Drodzy - Ducha Świętego, by poznać mowę jedności w domach naszych, by poznać mowę jedności między rodzicami i dziećmi, między małżonkami.

Weźmijmy Ducha Świętego do miejsc naszej pracy, do sąsiadów i wprowadzajmy wszędzie mowę jedności i miłości, mowę przebaczenia i wzajemnej zgody. Prośmy Ducha Świętego o światło na modlitwie i o łaskę nawrócenia, abyśmy nie zmarnowali Jego darów i dobrze przeżyli nasze życie.

 1. W dzisiejszą niedzielę zapraszamy do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny w Toruniu.

Odbędzie się on pod hasłem: WIERNI DZIEDZICTWU JANA PAWŁA II – ZJEDNOCZENI DLA ŻYCIA, RODZINY, OJCZYZNY. Marsz odbędzie się w niedzielę 19 maja 2024 roku, rozpoczynamy mszą świętą w katedrze o godzinie 12.30.

W czasie Eucharystii odnowimy Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Po zakończeniu mszy świętej - około godziny 14.00 - w radosnym Marszu przejdziemy przez centrum miasta, Marsz zakończymy na Rynku Staromiejskim.

Niech powszechny udział w marszu będzie widocznym przejawem wspólnego opowiedzenia się za życiem na każdym jego etapie i za fundamentalną rolą tradycyjnej rodziny dla społeczeństwa, państwa i Kościoła.

 1. Jutro (w poniedziałek) drugi dzień Zielonych Świąt – święto Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła, a zarazem Wizytacja Kanoniczna połączona z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania Młodzieży naszej Parafii prowadzona przez JE ks. Biskupa dr. Józefa Szamockiego. Msze Święte w naszym kościele z kazaniami okolicznościowymi o godzinie: 700, 1000 – Ingres Ks. Biskupa, 1500 - Koronka do Bożego Miłosierdzia (grupy – wierni - adoracja) 1630 Nabożeństwo Majowe – błogosławieństwo dzieci i Matek w stanie błogosławionym, i 1830 – Msza Święta dla ogółu parafian połączona z udzieleniem Młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Tego dnia z racji Drugiego Dnia Zielonych Świąt zbierana będzie kolekta.

 

https://diecezja-torun.pl/www/img/biskupi/fi.gif https://diecezja-torun.pl/www/img/biskupi/fi.gifProgram

Wizytacji Kanonicznej

Ks. Biskupa Dra Józefa Szamockiego

w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

w Działdowie w dniu 20 MAJA 2024 r.

 • godz. 930 - przyjazd Ks. Biskupa Dra Józefa Szamockiego
 • godz. 1000 - Msza Święta Ingresowa dla ogółu parafian na rozpoczęcie wizytacji
  1. modlitwa w intencji Ks. Biskupa
  2. liturgiczne powitanie Ks. Biskupa Dra JÓZEFA SZAMOCKIEGO przez:
   • przedstawicieli PARAFII
   • Proboszcza ze sprawozdaniem
 • godz. 1130wyjazd do trzech osób chorych
 • godz. 1130biuro parafialne – ksiądz sekretarz (PODBIJANIE KSIĄG PARAFIALNYCH)
 • godz. 1300 - obiad
   • odwiedziny JE Ks. Bpa – proboszcz, wikariusze, emeryt
 • godz. 1500 - NAUKA KSIĘDZA BISKUPA JÓZEFA SZAMOCKIEGO
 • godz. 1515 - KS. WIKRIUSZ – WYSTAWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
   • koronka do bożego miłosierdzia w kościele
   • spotkanie z grupami parafialnymi (kościół)
   • Liturgiczna Służba Ołtarza
   • Rada Duszpasterska i Ekonomiczna
   • Katecheci
   • Koła Żywego Różańca
   • Domowy Kościół
   • Strażacy - osp Wysoka
   • Krąg Biblijny,
   • Akcja Katolicka
   • Szkolne Koła Caritas
   • Parafialny Zespół Charytatywny
   • ADORACJA W CISZY DO 16.30
   • godz. 1630 nabożeństwo MAJOWE

z udziałem rodzin z dziećmi, uczestnictwo grup parafialnych

 1. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENTEM I KOMUNIA ŚWIĘTA
 2. MODLITWA DZIĘKCZYNNA PO KOMUNII ŚWIĘTEJ
 3. KS. BISKUP ( BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DZIECI I MATEK W STANIE BŁOGOSŁAWIONYM)
 • GODZ.1700 – SPOTKANIE Z RADĄ DUSZPASTERSKĄ I EKONOMICZNĄ - PLEBANIA
 • GODZ.1700 – Ks. SEKRETARZ - SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ W KOŚCIELE
 • godz. 1830 - Msza Święta dla ogółu parafian połączona z udzieleniem młodzieży Sakramentu Bierzmowania
   • powitanie przez rodziców młodzieży bierzmowanej
 • liturgia eucharystyczna ciąg dalszy
  • podziękowanie za udzielony Sakrament
   • młodzież
 • podziękowanie za przeprowadzoną wizytację kanoniczną i udzielony sakrament
   • Ks. Proboszcz
 1. Poświęcenie pamiątkowych krzyży
 2. błogosławieństwo pasterskie
  • uroczyste wyjście oraz pożegnanie Ks. Biskupa
 • kolacja na Plebanii

 

 

 1. W środę 22. Maja w Parafii św. Wojciecha zakończenie Wizytacji Kanonicznej w Naszym Dekanacie przez Ks. Biskupa Józefa Szamockiego.

W trakcie wizytacji ok. godziny 1115 poświęceniem Krzyża Misyjnego przed Świątynią Św. Wojciecha rozpocznie się procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarz Parafialny do udziału w której zapraszam naszych Parafian, których groby bliskich znajdują sią na tym cmentarzu

 1. W czwartek 23. maja przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a zarazem dzień Świętości Kapłańskiej.

Tego dnia w Katedrze Toruńskiej o godzinie 1100 Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Abp Wojciech Polak Prymas Polski. Kapłani naszej Diecezji zaproszeni są do wzięcia udziału w tej okazjonalnej Liturgii

 1. W piątek, 24 maja przypada wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, a tym samym w naszym kościele przypada adoracja Najświętszego Sakramentu.

Po Mszy św. o godzinie 18.00 nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, które tego dnia zakończymy Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00.

 

Serdecznie zapraszam do udziału w tej prywatnej, osobistej modlitwie – adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Nabożeństwo Majowe po Mszy Świętej o godzinie 1800.

Natomiast w ciągu dnia następnego - 25 maja (sobota) po Mszy św. rannej dalszy ciąg adoracji w Kaplicy Adoracji do godziny 17.00 tzn. do nabożeństwa Majowego.

 1. Tego też dnia - 25 maja o godzinie 900 w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie odbędzie się Dekanalny Zjazd LSO. Serdecznie zapraszam tak ministrantów, jak i ich rodziców do wzięcia udziału w tym braterskim spotkaniu. Porządek spotkania:
  1. 900 Msza Święta w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
  2. ok. 1000 zajęcia rekreacyjno-sportowe w Zespole Szkół w Malinowie, po zajęciach wspólny posiłek dla uczestników spotkania.

 

 

 1. UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ w roku 2025

w naszej Parafii będzie miała miejsce, wyjątkowo, 1 MAJA

(w czwartek) zamiast tradycyjnie w pierwszą sobotę maja.

 

Zmiana terminu spowodowana jest tym, że Pierwsza Sobota maja w roku 2025 przypada 3 maja, a 3 maja, jak wszyscy wiemy, świętujemy w całej naszej Ojczyźnie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

 

 1. W najbliższą niedzielę - 26 maja – kiedy liturgicznie wspominamy Św. Filipa Nereusza - kapłana, obchodzimy Dzień Matki, a zarazem jest to Niedziela Trójcy Przenajświętszej kończąca czas Komunii Świętej Wielkanocnej

Złóżmy więc tego dnia w darze naszym Matkom gorącą i serdeczną modlitwę za przyczyną Matki Najświętszej - do Jej Syna Jezusa Chrystusa.

Tego też dnia o godzinie 730 odprawię Mszę Świętą dziękczynną za 35 lata mojego kapłańskiego posługiwania, które przypada w tym dniu.

Niech ta nasza wspólna Eucharystia będzie dla każdego z nas źródłem pokoju, który zaniesiemy do naszych rodzin i wspólnot.

 1. 1 czerwca 2024 roku młodzież z całej Polski zgromadzi się na Polach Lednickich, aby uczestniczyć w XXVIII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000.
  Hasło tegorocznego Spotkania brzmi:
  WRACAJ DO DOMU. Kto z nas choć raz w swoim życiu nie usłyszał tych słów, wypowiadanych z troską przez rodziców?

Dziś, niczym w obrazie z przypowieści o Miłosiernym Ojcu, wypatrujemy Was z okien Domu, który od lat jednoczy.

A ten Dom to Lednica, to ludzie, którzy chcą być razem, by wspólnie karmić się Chlebem i dziękować za to, co dobre.

Organizatorem wyjazdu z naszej Parafii jest Ksiądz Wikariusz Maciej, który przyjmuje zapisy do 26 maja (niedziela).

Serdecznie zachęcam młodzież NASZEJ Parafii do wzięcia udziału w tym LEDNICKIM SPOTKANIU MŁODYCH .

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam tygodnik Niedziela rozprowadzany przed kościołem. Serdecznie zachęcam.
 2. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .
 3. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

- 2 NIEDZIELA ZWYKŁA =C= 16.01.2022 r.

 

 1. Dzisiejszą niedzielą wchodzimy w nowy okres roku liturgicznego zwany okresem zwykłym. Przez 34 niedziele będziemy rozważać wydarzenia i tajemnice z życia Jezusa Chrystusa, których ukoronowaniem będzie Jego Śmierć, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.

 

 1. Dzisiejsza niedziela jest też przeżywana również jako Światowy Dzień Migranta.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jest pomyślany jako okazja do pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec migrantów.

Wędrując razem z migrantami i uchodźcami, Kościół stara się zrozumieć przyczyny leżące

u źródeł migracji, a także pracować nad przezwyciężeniem ich negatywnych skutków oraz ukazywać ich pozytywne efekty dla wspólnot, z których pochodzą migranci, dla tych,

w których przebywają czasowo, i docelowych.

 

 1. Od 18 stycznia do 25 stycznia obchodzimy tydzień powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan. W tym roku przeżywany pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt.2,2).

Módlmy się więc, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i aby nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem.

 

 1. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej modlitwy i ofiary w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, które utrzymuje się z ofiar wiernych i kapłanów

w Diecezji pracujących.

 

Ofiary zbierane w całej naszej Diecezji przeznaczane są właśnie na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu.

 

Za składane na cel ofiary składam serdeczne „Bóg zapłać”.

 

 

 

 

 1. W tym tygodniu przypadają też wspomnienia

 

  1. w środę Św. Józefa Sebastiana Pelczara Bpa,
  2. w piątek św. Agnieszki dziewicy i męczennicy

 

 1. Zachęcam też do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam zawsze bogaty w treści tygodnik Niedziela. Serdecznie zachęcam.

 

 1. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone

w gablocie - proszę o zapoznanie się .

Foto : Ewelina  Olszewska

.

.OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

- II NIEDZIELA ZWYKŁA =A=19.01.2020 r.


1. Dzisiejszą niedzielą wchodzimy w nowy okres roku liturgicznego zwany okresem zwykłym. Przez 34 niedziele będziemy rozważać wydarzenia i tajemnice z życia Jezusa Chrystusa, których ukoronowaniem będzie Jego Śmierć,

 Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.

2. Dzisiejsza niedziela jest też przeżywana jako Światowy Dzień Migranta. „«Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi,

 jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki 

(por. Mt 25,35.43)». W tym kontekście pragnę potwierdzić, mówił Papież Franciszek, że nasza wspólna odpowiedź mogłaby być osnuta na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować”.


3. Jesteśmy w tygodniu powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan. W tym roku pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”.

Módlmy się więc, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i aby nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem. Zachęcamy do serdecznej modlitwy, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem.

W niedzielę 19 stycznia o godzinie 14.00 w kościele Ewangelicko-Augsburskim będzie miało miejsce Nabożeństwo Ekumeniczne

z udziałem wiernych i księży proboszczów naszych Działdowskich Parafii.

Natomiast 20 stycznia (poniedziałek) o godzinie 17.00 takie Ekumeniczne Nabożeństwo z udziałem wiernych i księży proboszczów naszych Działdowskich Parafii będzie miało miejsce w kościele pw. Św. Wojciecha w Działdowie.

Na wymienione nabożeństwa jak najserdeczniej Wspólnotę parafialną zapraszam.

4. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej modlitwy i ofiary

w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego

w Toruniu, które utrzymuje się z ofiar wiernych i kapłanów w Diecezji pracujących.

Ofiary zbierane w całej naszej Diecezji przeznaczane są właśnie na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu.

Za składane na cel ofiary składam już dziś serdeczne

„Bóg zapłać”.

5. Msze Święte w ciągu tygodnia w czasie trwania kolęd o godzinie 7.00 i 18.30 , natomiast biuro parafialne czynne tylko do południa od godziny 8.00 do 9.00 z wyjątkiem sobót i świąt Kościelnych.

6. W tym tygodniu przypadają też wspomnienia

a. we wtorek św. Agnieszki dziewicy i męczennicy,

b. w piątek Św. Franciszka Salezego Bpa i doktora Kościoła,

c. w sobotę święto nawrócenia św. Pawła Apostoła

7. Zachęcam też do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam zawsze bogaty w treści 

 tygodnik Niedziela (od stycznia 6 złotych). Serdecznie zachęcam.

8. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .

9. Trwa nadal w naszej parafii kolęda. 


Podziękowania  za udostępnienie materiałów i  pomoc podczas tworzenia strony: 

Pani fotograf Ewelinie  Olszewskiej - Zakład Fotograficzny  - Działdowo ul. Kościuszki 20 ,

Państwu Barbarze i Józefowi Krępeć Foto-Video-Handel. Krępeć  ul. Kilińskiego 25, Golub-Dobrzyń

Panu Karolowi  Wromblowi - UM w Działdowie