OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Zesłania Ducha Świętego =A= 28.05.2023 r.

 

 1. W dzisiejszą niedzielę oddajemy cześć Duchowi Świętemu, który przed ponad dwoma tysiącami lat zstąpił na Matkę Bożą, Apostołów i młody Kościół. Przez całe te ponad 2000 lat Duch Święty bez przerwy działa w Kościele. Otwórzmy się więc w dniu dzisiejszym na szczególne Jego działanie.

 

Weźmijmy więc Drodzy - Ducha Świętego, by poznać mowę jedności w domach naszych, by poznać mowę jedności między rodzicami i dziećmi, między małżonkami.

Weźmijmy Ducha Świętego do miejsc naszej pracy, do sąsiadów i wprowadzajmy wszędzie mowę jedności i miłości, mowę przebaczenia i wzajemnej zgody. Prośmy Ducha Świętego o światło na modlitwie i o łaskę nawrócenia, abyśmy nie zmarnowali Jego darów i dobrze przeżyli nasze życie.

 

 1. Jak ogłaszałem w minioną niedzielę - w dniu dzisiejszym (28. maja) w Katedrze Toruńskiej o godzinie 12.30 pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego prof. Wiesława Śmigla zostanie odprawiona Msza Święta połączona z Przyrzeczeniami Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po jej zakończeniu odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski”.

Niech powszechny udział w marszu będzie widocznym przejawem wspólnego opowiedzenia się za życiem na każdym jego etapie i za fundamentalną rolą tradycyjnej rodziny dla społeczeństwa, państwa i Kościoła.

 

 1. Jutro (w poniedziałek) drugi dzień Zielonych Świąt – święto Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła. Msze Święte w naszym kościele z kazaniami okolicznościowymi o godzinie: 700, 1000, 1700 (a nie 1730) i 1800.

Nabożeństwo Majowe tego dnia wyjątkowo po Mszy Świętej godzinie 1700.

Tego dnia z racji Drugiego Dnia Zielonych Świąt zbierana będzie kolekta.

 

 1. 29. maja w Święto Matki Kościoła przypada 29.rocznica Święceń kapłańskich JE Ks. Bpa prof. Wiesława Śmigla - Pasterza naszej Toruńskiej Diecezji.

Jako Wspólnota Parafialna życzymy już dziś Ks. Biskupowi, by Bóg wspierał potrzebnymi łaskami i zdrowiem Pasterza naszej Toruńskiej Diecezji i błogosławił Mu w dalszej posłudze na rzecz Diecezji, Kościoła Powszechnego w Polsce i poza granicami naszego kraju.

 

 1. Tego też dnia (29 maja ) PSP obchodzić będzie doroczną uroczystość ku czci Patrona św. Floriana. Okazjonalna Msza święta, której przewodniczyć będzie ks. Kapelan Strażaków w naszym kościele o godzinie 12.00.
 2. W środę w święto Nawiedzenia NMP zakończenie Nabożeństw Majowych.
 3. W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne –
 • Pierwszy Czwartek gdzie przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, obchodzone właśnie w czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, które w Diecezji Toruńskiej jest Dniem Świętości Kapłańskiej.

Spotkanie kapłanów Diecezji Toruńskiej odbędzie się, w Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy.

Tego też dnia rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe

 • W Pierwszy Piątek zapraszamy czcicieli Serca Pana Jezusa, spowiedź w nadchodzący pierwszy Piątek, 16.30 – 18.00
 • W Pierwszą Sobotę zapraszamy rodzinę Różańcową na swoje comiesięczne spotkanie, gdzie wspominamy Świętych męczenników Karola Lwangi i Tow.

Tego też dnia od godzin rannych odwiedzimy chorych w domach. Ks. Proboszcz – całość, Ks. Wikariusz Piotr chorych Księdza Marka.

Zaś w poniedziałek 5 czerwca ks. Wikariusz Piotr od godzin rannych odwiedzi chorych ujętych w jego grafiku.

 1. Przyszła niedziela – to niedziela Trójcy Przenajświętszej, gdzie kończy się czas Komunii Świętej Wielkanocnej.
 2. Małżonków, którzy chcą wzmocnić swoją więź małżeńską zapraszamy na rekolekcje w dniach 9- 11 czerwca 2023 r. do Pieniężna – bliższe informacje w gablocie.
 3. Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam tygodnik Niedziela rozprowadzany przed kościołem. Serdecznie zachęcam.
 4. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .

 

 1. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – A- 21.05.2023

 

 1. Czy jest on w naszych domach Dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego gdzie Jezus przypomina nam, iż nasza Ojczyzna jest w Niebie. Zadaniem naszym, jako uczniów Pana Jezusa, jest iść i głosić Światu Ewangelię.

 

Żyjmy więc i postępujmy Drodzy tak, abyśmy to Miejsce przygotowane nam przez Chrystusa naprawdę kiedyś osiągnęli.

Patrzmy więc w Niebo z wiarą, że tam jest nasz cel, bo jak powiedział św. Augustyn: ”stworzyłeś nas – Boże dla siebie

i niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie”.

 

 1. W środę , 24 maja przypada wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, a tym samym w naszym kościele przypada adoracja Najświętszego Sakramentu.

Po Mszy św. o godzinie 18.00 nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, które tego dnia zakończymy

Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00.

 

Serdecznie zapraszam do udziału w tej prywatnej, osobistej modlitwie – adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Nabożeństwo Majowe po Mszy Świętej o godzinie 1800.

 

Natomiast w ciągu dnia następnego - 25 maja (czwartek) po Mszy św. rannej dalszy ciąg adoracji w Kaplicy Adoracji

do godziny 17.00 tzn. do nabożeństwa Majowego.

 

 1. W najbliższy piątek - 26 maja – kiedy liturgicznie wspominamy Św. Filipa Nereusza - kapłana, obchodzimy Dzień Matki.

Złóżmy więc dziś w darze naszym Matkom gorącą i serdeczną modlitwę za przyczyną Matki Najświętszej - do Jej Syna Jezusa Chrystusa.

Tego też dnia o godzinie 7.00 odprawię Mszę Świętą dziękczynną za 34 lata mojego kapłańskiego posługiwania, które przypada w dniu dzisiejszym.

A ta nasza wspólna piątkowa Eucharystia niech będzie dla każdego z nas źródłem pokoju, który zaniesiemy do naszych rodzin i wspólnot.

 

 1. W sobotę - 27 maja przypada 23. rocznica Święceń Biskupich Biskupa Pomocniczego naszej Toruńskiej Diecezji Józefa Szamockiego, którego polecamy naszym wspólnym modlitwom.

Również w sobotę 27 . maja, w Katedrze śww. Janów w Toruniu święcenia kapłańskie z rąk JE. Ks. Bpa prof. Wiesława Śmigla przyjmą nasi toruńscy diakoni – których polecamy w naszych wspólnych modlitwach, prosząc zarazem o kolejne powołania do naszego WSD w Toruniu, a szczególnie z naszej Parafii .

 

 1. Przyszła niedziela – to Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

 

 1. Bardzo dziękuję Dzieciom szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II i Młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, oraz katechetom tychże szkół i przedstawicielom Grona Pedagogicznego, którzy w dzisiejszą niedzielę na Mszy św. o godzinie 11.00 podkreślili rocznicę urodzin naszego Wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II łącznie z nawiązaniem do 42. Rocznicy zamachu na życie Świętego.

Natomiast główne uroczystości związane z 30-leciem istnienia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II będą miały miejsce w naszym kościele 13 października o godzinie 10.00 pod przewodnictwem JE Ks. Prof. Wiesława Śmigla Pasterza naszej Toruńskiej Diecezji.

 

 

 

 1. Przypominam raz jeszcze, iż UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ w roku 2025 w naszej Parafii będzie miała miejsce, wyjątkowo, 1 MAJA (w czwartek) zamiast tradycyjnie w pierwszą sobotę maja.

 

Zmiana terminu spowodowana jest tym, że Pierwsza Sobota maja w roku 2025 przypada 3 maja, a 3 maja, jak wszyscy wiemy, świętujemy w całej naszej Ojczyźnie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

 

Informacja w gablocie i na stronie internetowej Parafii.

 

 1. 28. maja bieżącego roku (niedziela) w Katedrze Toruńskiej

o godzinie 12.30 pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego prof. Wiesława Śmigla zostanie odprawiona Msza Święta połączona z Przyrzeczeniami Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po jej zakończeniu odbędzie się Marsz dla Życia

i Rodziny pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski”.

Niech powszechny udział w marszu będzie widocznym przejawem wspólnego opowiedzenia się za życiem na każdym jego etapie i za fundamentalną rolą tradycyjnej rodziny dla społeczeństwa, państwa i Kościoła.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam tygodnik Niedziela rozprowadzana przed kościołem. Serdecznie zachęcam.
 2. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .

 

 1. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VI niedziela Wielkanocna =A= 14.05.2023 r.

 

 1. Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli podkreśla iż przykazania jakie daje nam Bóg, a szczególnie przykazanie miłości

są tak naprawdę obroną miłości. Dzięki nim nie zapominamy czym naprawdę jest miłość, jaką okazał nam Jezus przez swoją śmierć

i zmartwychwstanie, gdy nas zbawił i odkupił z grzechów.

Stąd warto zapytać dziś siebie, czy po moim postępowaniu widać, że wierzę i ufam Bogu?

 

 1. Kolekta dzisiejszej niedzieli, jest kolektą gospodarczą przeznaczoną na bieżącą regulację płac za prowadzone prace na naszych parafialnych obiektach.

Za złożone na ten cel ofiary składam Wspólnocie Parafialnej serdeczne „Bóg zapłać”, zapewniając o osobistej modlitwie.

 

 1. We wtorek 16 maja obchodzimy święto Świętego Andrzeja Boboli – Kapłana i męczennika, patrona Polski.

 

 1. 17 maja (w środę) o godzinie 1200 nastąpi odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z naszej Parafii przez firmę recyklingową, współpracującą z Papieskim Stowarzyszeniem – „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Środki za odzyskane materiały przeznaczane są na Misje Święte – jako pomoc dla Polskich Misjonarzy.

Sprzęt do utylizacji przywozimy wyłącznie tego dnia do godziny 11.30 i składamy na parkingu przykościelnym w miejscu do tego przygotowanym.

 

 1. W czwartek 18 maja w obchodzić będziemy 103. Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji dziękować będziemy Bogu za dar życia, służby i świętości naszego Wielkiego Rodaka.

Droga życia Karola Wojtyły zaczęła się sto trzy lata temu w Wadowicach i zaprowadziła go do współczesnego świata.

Głosił Ewangelię Jezusa Chrystusa słowem, przede wszystkim służył Kościołowi jako mądry przewodnik, przemawiając najgłębiej do wszystkich swoją osobistą świętością.

 

U podstawy jego życia – niezmiennie od dzieciństwa – była modlitwa, jego osobisty kontakt z Bogiem.

Bogu też powierzył młodzież z całego świata, będąc już u kresu sił, na łożu śmierci - pamiętał o młodych.

 

Za jego wstawiennictwem powierzać będziemy Wszechmogącemu Bogu wszystkie sprawy Kościoła powszechnego i Kościoła

w naszej Ojczyźnie.

 

A także modlić się będziemy o nowe powołania do służby w Kościele, wszelkie potrzebne nam łaski, byśmy sami kroczyli drogą miłości i służby tak jak On - jak święty Jan Paweł II, bowiem droga zdobywania świętości, czyli droga miłości i służby, jest otwarta przed każdym z nas.

 

 1. Przypominam, serdecznie zachęcam i zapraszam do uczestnictwa w majowych nabożeństwach, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie (od poniedziałku do soboty włącznie) o godzinie 1700 , natomiast w niedziele 1730.

 

 1. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, gdzie na Mszy św. o godzinie 1100 Dzieci szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II i Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, wraz z katechetami tychże szkół podkreślą wspomnianą wcześniej rocznicę urodzin naszego Wielkiego Rodaka, łącznie z nawiązaniem do 42. Rocznicy zamachu na życie Świętego.

 

 1. UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ w roku 2025 w naszej Parafii będzie miała miejsce, wyjątkowo,

      1 MAJA (w czwartek) zamiast tradycyjnie w pierwszą sobotę maja.

 

      Zmiana terminu spowodowana jest tym, że Pierwsza Sobota maja w roku 2025 przypada 3 maja, a 3 maja, jak wszyscy wiemy,               świętujemy w całej naszej Ojczyźnie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Narodowe Święto Konstytucji             Trzeciego Maja.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej, szczególnie zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Tradycyjnie rozprowadzany jest przed kościołem. Serdecznie zachęcam.​​​​​​​
 2. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie – proszę o zapoznanie się.
 3. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V. Niedziela Wielkanocna =A= 07.05.2023 r.

 

 1. Liturgia dzisiejszej niedzieli podkreśla, iż fantastyczna jest droga życia chrześcijańskiego, trzeba jedynie nam w duchu wdzięczności Bogu za nią dawać o tym świadectwo w środowiskach, w których żyjemy. Obyśmy podążali nią z coraz większą radością i wdzięcznością, widząc przed swoimi oczami cel, którym jest Dom naszego Ojca w Niebie. Wśród tego, co nas spotyka szukamy drogi, prawdy i życia. Dziś z pomocą przychodzi nam Jezus – Droga, Prawda i Życie. Żyjmy więc duchem służby, skoro jesteśmy Chrystusowi.

Zaś w miesiącu Tobie poświęconym Maryjo umocnij naszą wiarę na tej Ziemi, byśmy w tym Domu Ojca na wieki zamieszkali. Niech kieruje nami Duch Święty i uczy nas modlitwy na kolanach.

 

 1. W dniu wczorajszym – w sobotę 6. maja 2023 roku, w naszej parafii odbyła się Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w dwóch grupach o godzinie 1000 i 1200 .

Dziękując za przygotowanie i wspólne przeżycie tej uroczystości dzieciom, ks. Wikariuszowi Piotrowi, katechetom, a także pozostałym kapłanom zaangażowanym w działania przed i w trakcie trwania uroczystości. Dziękuję rodzicom, LSO, pracownikom Parafii, Zespołowi Młodzieżowemu „Pod Krzyżem” oraz wszystkim tym osobom, które zaangażowały się w przygotowanie Uroczystości Komunijnej Dzieci. Za dekorację Świątyni na tę uroczystość jak i okazjonalne wiązanki – jako podziękowania, dziękuję kwiaciarni „Anka”. Firmie Foto-Video - pani Eweliny Olszewskiej, za udokumentowanie Uroczystości Komunijnej.

Przedłużeniem uroczystości jest „Biały Tydzień” - zapraszam do uczestnictwa w nim tak dzieci, jak i ich rodziców od poniedziałku

8. Maja.

W ramach „Białego Tygodnia” wszystkie dzieci uczestniczyć będą każdego dnia (do piątku włącznie)

we Mszy Świętej o godzinie 1800, po której będzie miało miejsce Nabożeństwo Majowe dla dzieci i ogółu Wiernych.

 

Natomiast w środę – 10 maja dzieci otrzymają pamiątkę Uroczystej Komunii Świętej oraz złożą indywidualne dary

w przygotowanej kopercie, dla dzieci z krajów Misyjnych – jako „dar dzieci komunijnych dla dzieci z krajów Misyjnych”.

 

W „Białym Tygodniu” odprawiane będzie Nabożeństwo Majowe dla Dzieci i ogółu Wiernych w połączeniu

z Mszą Świętą o godzinie 1800.

 

 1. Kolekta przyszłej niedzieli, jest kolektą gospodarczą przeznaczoną na bieżącą regulację płac za prowadzone prace na naszych parafialnych obiektach.

Za złożone tego dnia ofiary składam Wspólnocie Parafialnej serdeczne „Bóg zapłać”, zapewniając o osobistej modlitwie.

 1. W bieżącym tygodniu przypadają:
  • W poniedziałek Uroczystość św. Stanisława, Bpa i Męcz. – głównego Patrona Polski.
  • W sobotę Matki Bożej Fatimskiej – gdzie na godzinę 19 zapraszamy na pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie, połączone z Nabożeństwem Majowym – tego dnia nie ma Mszy Świętej o godzinie 18.
 2. 17 maja br. o godzinie 1200 nastąpi odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z naszej Parafii przez firmę recyklingową, współpracującą z Papieskim Stowarzyszeniem – „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Środki za odzyskane materiały przeznaczane są na Misje Święte – jako pomoc dla Polskich Misjonarzy.

Sprzęt do utylizacji przywozimy wyłącznie tego dnia do godziny 11.30 i składamy na parkingu przykościelnym

w miejscu do tego przygotowanym.

 

 1. Trwa Egzamin Maturalny 2023. Matura jest ważna. To koniec jednego etapu w Waszym Młodzi Przyjaciele życiu. To koniec jednego etapu i początek nowej drogi. Pożegnanie i wyjście naprzeciw. Już niedługo wiele z tych twarzy, które są Ci takie bliskie, będą już tylko wspomnieniem.

Ona – Matka Boża z tego naszego obrazu może pomóc, bo przecież dobrze wiesz, że cuda się dzieją,

ale ona za Ciebie Matury nie napisze, nie zda matematyki, polskiego czy angielskiego.

Chciałbym więc, abyś tutaj znalazł, w te szczególne dni, takie szczególne miejsce i osobiście Jej powiedział,

że w tej ważnej chwili Jej się powierzasz.

Że chcesz ten egzamin, ten prawie miesiąc egzaminów, a potem dalsze dojrzałe już życie przeżyć odpowiedzialnie.

Że po to tu przychodzisz i że po to tu jesteś. Powierz się więc JEJ - MATCE BOŻEJ.

 

Bo odtąd będziesz musiał coraz częściej, coraz poważniej dokonywać odpowiedzialnych wyborów, bo życie domaga się właśnie odpowiedzialnych wyborów.

Powierz Maryi kolejne egzaminy - swoją Maturę, swoich najbliższych, swój najbliższy miesiąc życia

oraz perspektywicznie każdy jego dzień.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej, szczególnie zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Tradycyjnie rozprowadzany jest przed kościołem. Serdecznie zachęcam.
 2. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .

 

 1. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV. Niedziela Wielkanocna =A= 30.04.2023 r.

Niedziela Dobrego Pasterza

 

 1. Dzisiejszej niedzieli staje przed nami Chrystus jako Dobry Pasterz, zatroskany o nas, kochający nas miłością ofiarną

i bezinteresowną.

Chciejmy przy Nim trwać, korzystając z Jego sakramentalnych darów - z daru Jego słowa. Ale też jednocześnie módlmy się, aby nigdy nie zabrakło tych, którzy z Jego woli i Jego łaski będą sakramenty sprawować i głosić nam Jego Ewangelię.

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 60. Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia konsekrowanego. W tym roku pod hasłem ”Powołani w Kościele”.

Chcemy wpisać w trwający w Polsce Rok Duszpasterski poświęcony Wierze w Kościół Chrystusowy.

Niech nasza ufność w moc łaski Boga, gorliwa modlitwa i oddane wypełnianie przyjętych od Boga powołań przyczynią się do obfitych owoców tegorocznego Tygodnia Modlitw o Powołania, które są przecież tak naprawdę powołaniami do służby w Kościele, a poprzez Kościół do służby w całym Świecie.

Niech towarzyszy nam w tym Matka Boża – Matka Kościoła.

 

 

 1. W poniedziałek rozpoczynamy piękny miesiąc maj i doroczne Nabożeństwo Majowe.

U progu tego pięknego Maryjnego Miesiąca prosimy szczególnie o pokój na świecie, teraz szczególnie w Ukrainie, w intencjach Ojczyzny i całego Kościoła.

 

Poniedziałek to także Dzień św. Józefa Rzemieślnika, który jest dla chrześcijan okazją, by zastanowić się nad tym, jaką wartość ma dla nas praca.

Pracodawcom św. Józef wskazuje, że nie są oni nigdy wolni od obowiązku liczenia się przede wszystkim z dobrem człowieka, nie mogą lekceważyć obowiązku sprawiedliwego ich wynagradzania, pamiętając, że od pracy zależy nierzadko byt całych rodzin.

Tylko silna wiara może dać człowiekowi pewność, że Pan Bóg zawsze troszczy się o los swoich dzieci, chociaż niekiedy doświadcza je i wypróbowuje. Kościół uczy bowiem, że nie możemy wszystkich naszych planów, nadziei, marzeń ograniczyć jedynie do życia doczesnego.

 

 

Wobec tego powinniśmy być świadomi, że każde nasze działanie, każdy czyn - ciężka, uczciwa praca, zarządzanie przedsiębiorstwem, przeżywanie trudności i cierpień bez zwątpienia w Bożą opiekę - ma prowadzić nas do zjednoczenia z Chrystusem w ojczyźnie niebieskiej.

 

 1. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
  • W środę (3 maja) uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, dlatego też przypominam i serdecznie zapraszam do uczestnictwa w świątecznej liturgii tego dnia, sprawowanej wg. rozkładu niedzielnego – 730, 915, 1100 , 1230 i 1800 ,

Tego dnia o godzinie 1400 w naszym kościele odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny, którą uczcimy Narodowe Święto Konstytucji Polski w naszym Mieście.

Imieniem własnym, jak i Burmistrza miasta Działdowa Grzegorza Mrowińskiego serdecznie Działdowian zapraszam.

 

  • W czwartek 4 maja wspominamy Św. Floriana – Patrona Strażaków .

Pragnę ze swojej strony wyrazić wdzięczność Druhom

z Wysokiej za wszelką pomoc i działania na rzecz naszej Parafii podczas różnych uroczystości Kościelnych i zaprosić Druhów Strażaków na Mszę św. ofiarowaną przez Kapłanów naszej Parafii w Waszej Druhowie i Waszych Rodzin intencji – w czwartek 4. maja o godzinie 1800.

Podczas tej Liturgii prosić będziemy o wstawiennictwo u Boga, by Strażacy z odwagą i męstwem żyli najpierw Bożym Słowem, a potem służyli innym z oddaniem i poświęceniem.

 • Tego też dnia w czwartek (4.maja) rozpoczyna się w całej naszej Ojczyźnie egzamin maturalny. Stąd też zapraszamy maturzystów naszej parafii i ich rodziców na Mszę Świętą na godzinę 700 , podczas której prosić będziemy o błogosławieństwo i Światło Ducha Świętego w czasie tegorocznych egzaminów maturalnych.

 

 

 

 1. W sobotę (6 maja), kiedy przypada święto – Świętych Apostołów Filipa i Jakuba odbędzie się w naszej Parafii Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej:
  • Grupa pierwsza na Mszy Świętej o godzinie 1000 ,
  • Grupa druga na Mszy Świętej o godzinie 1200 ,

 

  • Spotkanie formacyjno – liturgiczne Grupy z godziny 1200 połączone z próbami do uroczystości odbędzie się przed kościołem w dniu - 04 maja (czwartek) – godzina 1500

 

   • Spowiedź tylko dla dzieci pierwszokomunijnych

w piątek 5. maja od godziny 15.00

 

 • Rodziców dzieci i rodziców chrzestnych spowiadamy

w ciągu tygodnia pół godziny przed Mszą Świętą wieczorną.

W sobotę w czasie Uroczystości Komunijnej parking na placu przykościelnym będzie zamknięty dla samochodów.

Bardzo prosimy aby Parafianie i Goście uszanowali zarezerwowane ławki i w tych miejscach pozwolili usiąść rodzicom dzieci.

Po skończonej uroczystości dzieci klasami podchodzą pod ołtarz do pamiątkowego zdjęcia i dopiero po nim udają się

z rodzicami na dalsze przeżywanie wspólnej uroczystości.

Szanując miejsce święte jakim jest niewątpliwie Kościół – Dom Boży, proszę podczas uroczystości nie spacerować z kamerami, aparatami czy też telefonami.

Niech to będzie wydarzenie, które skupi uwagę dzieci na Panu Jezusie, do Którego już tak tęsknią, a nie na aparatach czy kamerach.

 

 

Filmowaniem i fotografowaniem uroczystości zajmują się profesjonalnie pracownicy certyfikowanego zakładu fotograficznego Pani Eweliny Olszewskiej, naszej parafianki na stałe obsługującej nasze uroczystości.

Zakład rozprowadzi wśród dzieci wykonane płyty DVD i zdjęcia z uroczystości zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Od poniedziałku 8. Maja dla Dzieci Pierwszokomunijnych rozpocznie się „Biały Tydzień”.

W ramach „Białego Tygodnia” wszystkie dzieci uczestniczyć będą każdego dnia we Mszy Świętej o godzinie 1800, po której będzie miało miejsce Nabożeństwo Majowe dla dzieci i ogółu Wiernych.

Natomiast w środę – 10 maja dzieci otrzymają pamiątkę Uroczystej Komunii Świętej oraz złożą indywidualne dary w przygotowanej kopercie, dla dzieci z krajów Misyjnych – jako „dar dzieci komunijnych dla dzieci z krajów Misyjnych”.

W „Białym Tygodniu” odprawiane będzie Nabożeństwo Majowe dla Dzieci i ogółu Wiernych w połączeniu z Mszą Świętą o godzinie 1800.

 

 1. 26 kwietnia Młodzież naszej Parafii w liczbie 150 osób, z rąk JE KS. Bpa dra Andrzeja Suskiego przyjęła Sakrament Bierzmowania.

Za wkład w przygotowanie uroczystości pragnę podziękować młodzieży, ich rodzicom, Ks. Wikariuszowi Piotrowi, Ks. Markowi – do momentu odejścia do Parafii Radoszki, Ks. Wikariuszowi Mariuszowi z Parafii Św. Wojciecha za okazjonalną pomoc w przygotowaniu tej uroczystości, Ks. Kan. Henrykowi oraz kapłanom kondekanalnym za wspólną modlitwę i pomoc w konfesjonale, Katechetom, zespołowi „Pod Krzyżem”, firmie Foto-Video - pani Eweliny Olszewskiej, kwiaciarni „Anka” za kwiaty i dekorację Świątyni.

 

Bardzo dziękuję LSO i pracownikom Parafii oraz wszystkim Osobom, które osobiście angażowały się w przygotowanie niniejszej Uroczystości.

 

 

 1. 17 maja br. o godzinie 1200 nastąpi odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z naszej Parafii przez firmę recyklingową, współpracującą z Papieskim Stowarzyszeniem – „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Środki za odzyskane materiały przeznaczane są na Misje Święte – jako pomoc dla Polskich Misjonarzy.

Sprzęt do utylizacji przywozimy wyłącznie tego dnia do godziny 11.30 i składamy na parkingu przykościelnym w miejscu do tego przygotowanym.

 

 1. W tym tygodniu przypadają też Dni Eucharystyczne – Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca maja . Zapraszamy do liczniejszego udziału w nabożeństwach.

W Pierwszy Piątek, spowiedź (poza dziećmi Pierwszokomunijnymi ) od godziny 1630 do 1800.

 

 1. 2. maja o godzinie 1730 Ks. Kan. Henryk – senior naszej Parafii, odprawi Mszę Świętą dziękczynno – błagalną z okazji 80. Rocznicy swoich Urodzin.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej, szczególnie zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Tradycyjnie rozprowadzany jest przed kościołem. Serdecznie zachęcam.

 

 1. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .

 

 1. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III NIEDZIELA WIELKANOCY =A= 23.04.2023 r.

 

 

 1. Jak ogłaszałem w minionym tygodniu dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele 15. już Tydzień Biblijny pod hasłem

"Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego"

Tegoroczne hasło nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce przyjętego przez Konferencję Episkopatu Polski

pt. "Wierzę w Kościół Chrystusowy".

 

Tydzień Biblijny, który przeżywamy niech będzie dla nas zachętą, by przez lekturę Pisma Świętego, modlitewne rozważanie Słowa Bożego wsłuchiwać się w głos Boga. Starajmy się czerpać z bogactwa Ewangelii, by umacniać swoją wiarę, by w godzinie próby wytrwać

i stać się dla innych drogowskazem prowadzącym do Boga.

Zarazem jest to niedziela powołaniowa, rozpoczynająca cykl spotkań w Parafiach naszego Działdowskiego Dekanatu.

 

W dzisiejszą niedzielę w naszej Parafii gościmy Księdza Kanonika

dr. hab. Tomasza Dutkiewicza adiunkta w Zakładzie Teologii Fundamentalnej i Religiologii, wykładowcy Toruńskiego Seminarium, profesora Wydziału Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz przedstawicieli Kleryków naszego Toruńskiego Seminarium.

 

Dziękujemy za obecność i życzymy owocnego pobytu w naszej Parafii, którego plonem niech będą nowe dobre powołania do służby Panu szczególnie z naszej Wspólnoty Parafialnej.

 

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia na ręce naszych gości złożymy, jako Parafia ofiarę dla Seminarium, które utrzymuje

z ofiar wiernych i kapłanów w Diecezji pracujących.

Za waszą, Drodzy, życzliwość i ofiarność składam Wspólnocie serdeczne „Bóg zapłać”.

 

 

 

 

 1. W najbliższą środę 26 kwietnia na Mszy Św. o godzinie 17.00 JE Ks. Biskup Dr Andrzej Suski udzieli Sakramentu Bierzmowania Młodzieży naszej Parafii, która przez cały ubiegły rok do niego się przygotowywała.

Spotkania formacyjno – liturgiczne połączone z próbami do uroczystości odbędą się w bieżącym tygodniu w dniach 24 i 25 kwietnia (poniedziałek i wtorek) – po Mszy Świętej o godzinie 18.00.

 

Spowiedź dla młodzieży bierzmowanej we wtorek - 25 kwietnia od godziny 16.00 do 17.30 , natomiast dla świadków i rodziców przed Mszami Świętymi.

 

 

 1. W bieżącym tygodniu przypadają:
 • W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha – Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski.
 • We wtorek święto Św. Marka Ewangelisty,
 • W sobotę – święto Św. Katarzyny Sieneńskiej, dz. i dra Kła, patronki Europy

 

Tego też dnia 44. Rocznicę święceń kapłańskich obchodzi JE Ks. Bp. Pomocniczy naszej Diecezji Józef Szamocki .

 

Polecajmy Ks. Bpa. w naszych modlitwach życząc Ks. Biskupowi dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

 

 1. 17 maja br. o godzinie 1200 nastąpi odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z naszej Parafii przez firmę recyklingową, współpracującą z Papieskim Stowarzyszeniem – „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Środki za odzyskane materiały przeznaczane są na Misje Święte – jako pomoc dla Polskich Misjonarzy.

Sprzęt do utylizacji przywozimy wyłącznie tego dnia i składamy na parkingu przykościelnym w miejscu do tego przygotowanym.

 

 1. W związku z przygotowywaniem przez kapłanów Młodzieży

i Świątyni do Sakramentu Bierzmowania w dniach 25 i 26 kwietnia (wtorek, środa) biuro parafialne po południu nieczynne.

 

 

 1. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci z naszej parafii, w tym roku będzie miała miejsce w dniu 6 maja (sobota) w dwóch grupach :
  • Grupa pierwsza (SP - 4 oraz Księży Dwór), na Mszy Świętej o godzinie 1000 ,
  • Grupa druga (dzieci z naszej Parafii uczący się w SP – 1, SP – 2, SP – 3, Petrykozy, oraz pozostali )

            na Mszy Świętej o godzinie 1200

 

Spotkania formacyjno – liturgiczne połączone z próbami do uroczystości odbędą się przed kościołem w dniach:

   • Grupa pierwsza z godziny 1000 - 24 kwietnia (poniedziałek ) godzina 1500, 28 kwietnia (piątek ) – godzina 1500,
   • Grupa druga z godziny 1200 - 27 kwietnia (czwartek) godzina 1500, 4 maja (czwartek) – godzina 1500,

 

Spowiedź tylko dla dzieci pierwszokomunijnych (obie grupy) w piątek 5. maja godzina 15.00.

 

  • Spotkanie formacyjno – liturgiczne połączone z próbami do uroczystości dzieci z niepełnosprawnościami 8 maja (poniedziałek)

           o godzinie 15.00.

 

Rodziców dzieci i rodziców chrzestnych spowiadamy w ciągu tygodnia pół godziny przed Mszą Świętą wieczorną.

 

Obecność na spotkaniach dzieci z rodzicem przed - I Komunią Świętą, jest obowiązkowa.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej, szczególnie zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Tradycyjnie rozprowadzany jest przed kościołem. Serdecznie zachęcam.

 

 1. Chorych ujętych w grafiku Ks. Proboszcza i Księdza Wikariusza Piotra z miesiąca maja odwiedzimy w domach w piątek

28. kwietnia od godzin porannych,

 

natomiast w sobotę 29 kwietnia od godzin rannych odwiedzimy chorych, którzy byli ujęci w grafiku Ks. Marka.

 

 1. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się.
 2. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

- 2 NIEDZIELA ZWYKŁA =C= 16.01.2022 r.

 

 1. Dzisiejszą niedzielą wchodzimy w nowy okres roku liturgicznego zwany okresem zwykłym. Przez 34 niedziele będziemy rozważać wydarzenia i tajemnice z życia Jezusa Chrystusa, których ukoronowaniem będzie Jego Śmierć, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.

 

 1. Dzisiejsza niedziela jest też przeżywana również jako Światowy Dzień Migranta.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jest pomyślany jako okazja do pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec migrantów.

Wędrując razem z migrantami i uchodźcami, Kościół stara się zrozumieć przyczyny leżące

u źródeł migracji, a także pracować nad przezwyciężeniem ich negatywnych skutków oraz ukazywać ich pozytywne efekty dla wspólnot, z których pochodzą migranci, dla tych,

w których przebywają czasowo, i docelowych.

 

 1. Od 18 stycznia do 25 stycznia obchodzimy tydzień powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan. W tym roku przeżywany pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt.2,2).

Módlmy się więc, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i aby nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem.

 

 1. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej modlitwy i ofiary w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, które utrzymuje się z ofiar wiernych i kapłanów

w Diecezji pracujących.

 

Ofiary zbierane w całej naszej Diecezji przeznaczane są właśnie na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu.

 

Za składane na cel ofiary składam serdeczne „Bóg zapłać”.

 

 

 

 

 1. W tym tygodniu przypadają też wspomnienia

 

  1. w środę Św. Józefa Sebastiana Pelczara Bpa,
  2. w piątek św. Agnieszki dziewicy i męczennicy

 

 1. Zachęcam też do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam zawsze bogaty w treści tygodnik Niedziela. Serdecznie zachęcam.

 

 1. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone

w gablocie - proszę o zapoznanie się .

Foto : Ewelina  Olszewska

Drodzy Parafianie!

 

Minęło już 12 miesięcy innego niż poprzednie, dziwnego, trudnego, dla wielu bardzo trudnego roku.

Jak pamiętamy w okresie Wielkanocnym Kościoły były zamknięte dla wiernych, następnie ograniczenia ilościowe, dzisiaj ze względów bezpieczeństwa maseczki, konieczność zachowania odległości, środki dezynfekcyjne, wciąż niestabilna liczba zachorowań

i związane z tym strefy zagrożeń, a co za tym idzie i obostrzeń narzucanych przez Rządzących.

Dlatego też po sugestii ze strony prowadzących Misje – Salezjanów

i wspólnym uzgodnieniu, ze względu na zagrożenie epidemiczne,

ufni Panu Bogu w szczęśliwe zakończenie tych trudnych dla każdego z nas doświadczeń zarówno duchowych jak i fizycznych przełożyliśmy termin Misji Świętych o rok (19 września 2021).

 

Pragnieniem moim jest, aby do Misji Świętych jako wotum dziękczynne za szczęśliwe zakończenie tych naszych ludzkich problemów pojawiły się w naszej świątyni dwa obrazy - św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny, łącznie ze sprowadzeniem relikwii świętej Zakonnicy .

 

Obrazy namaluje Pani artystka - malarka związana z UMK

w Toruniu - portrecistka od ponad 25 lat. Jak mówi o sobie : Podczas gdy koledzy pochylali się nad martwą naturą, ja zajmowałam się portretem. Przyznaję szczerze, że wyłapywałam z twarzy to, co w niej najważniejsze pewnie dlatego, że człowiek zawsze był w centrum mojego zainteresowania. Zatem będą to postaci rzeczywistych wymiarów, stworzone autorsko, a nie kopie , bowiem Pani malarka jest artystką a nie kopistką, podkreślam będą to dzieła autorskie.

Zawisną po obu stronach w nawie głównej naszego kościoła na wysokości balkonów, w zamian aktualnie wiszących w nawie bocznej, nie licujących już z powagą przedstawionych na nich postaci.

Te dwa obrazy - to jedno zamierzenie na najbliższe 12 miesięcy

do września 2021 roku.

W dalszej perspektywie jako całość wystroju Świątyni będą portrety Błogosławionych w strojach liturgicznych – Ks. Jerzego Popiełuszki i Stefana Wincentego Frelichowskiego jednego z patronów diecezji toruńskiej oraz patrona harcerzy polskich.

Zawisną one nad konfesjonałami przy wyjściu ze Świątyni – to zamierzenie podaję dla ogólnej wiedzy Parafian do realizacji w późniejszym terminie.

Na dziś priorytetem są postaci Św. Pawła II i Św. Siostry Faustyny.

Pani malarka po kilkukrotnych wizytach w naszym kościele

i przedyskutowaniu przedmiotu pracy wykonała szkice do obrazów, które dzisiaj po raz pierwszy możemy już oglądać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugi problem z którym musimy się, Drodzy, zmierzyć jest bardziej przyziemny, jednak kluczowy, bo dbałość o zasoby parafii jest naszym przecież wspólnym obowiązkiem. Problemem tym jest wymiana więźby dachowej i dachu z osprzętem na budynku plebanii. W kolejnym etapie zgodnie z zaleceniem konieczna będzie renowacja elewacji tego budynku i schodów z balustradami – dla bezpieczeństwa wchodzących do biura.

Ekspertyzy budowlane i opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykazały konieczność kapitalnego remontu tego dachu.

Ponieważ są to wymogi konserwatorskie, zatem zdajemy sobie sprawę, że skala wydatków będzie i poważna.

Jest moi Drodzy ogromna życzliwość Samorządowców i Władz Powiatu Działdowskiego, którym leży na sercu nasze wspólne dobro. Dzięki tej życzliwości przyznano Parafii znaczące środki, które pokryją w pewnej części nasze wydatki.

Pomimo, że pora roku nie jest zbyt korzystna na rozpoczynanie tak dużych prac, to jednak - ponieważ budżet kieruje się własnymi prawami – jak zapewne wiemy, a zamknięcie roku budżetowego instytucji zbiega się z zakończeniem roku kalendarzowego - stąd środki finansowe jakie Powiat przeznaczył na to nasze przedsięwzięcie muszą być zaangażowane jeszcze do końca tego roku.

Podobnie sprawa się ma z pozwoleniami na ww. prace.

Te piętrzące się terminy spowodowane są długim procesem oczekiwania na decyzje odpowiednich czynników - pośrednio,

a może i wprost powodowane to było sytuacją zagrożenia epidemicznego.

 

Wszystkie pozwolenia na wykonanie prac są gotowe, stąd

i konieczność ich rychłego rozpoczęcia.

 

Ufam, że Wasze, Drodzy Moi, zaangażowanie w sprawy Parafii nie zmalało i tak jak wcześniej daliśmy radę remontowi części wieży kościoła, pomieszczeń okalających i zakrystii wraz z wyposażeniem i wymianą instalacji elektrycznej - tak również, ufam, przy zaangażowaniu wszystkich i każdego z osobna na miarę możliwości, sprostamy tym nowym, stojącym przed nami zadaniom.

Członkowie Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej świadomi konieczności podjęcia tych zamierzeń wyrazili pełną aprobatę do ich realizacji.

Musimy mieć, Drodzy, tę świadomość, że nasz udział, mimo życzliwości i zaangażowania Samorządowców i Władz Powiatu Działdowskiego, i tak będzie musiał być znaczący.

 

Gdyby więc ktoś w szczególny sposób był dziś nimi zainteresowany to zapraszam do kancelarii parafialnej - wtedy przybliżę ich szczegóły.

Bardzo liczę, Siostry i Bracia na Wasz pozytywny oddźwięk - bo to przecież nasze wspólne dobro, czyli nasza wspólna sprawa.

Już dziś doświadczeniem lat poprzednich – informuję , iż poproszę też Was Drodzy Moi o dodatkową pomoc w formie „koperty remontowej” podczas wizyty duszpasterskiej – zwanej kolędą.

Gdyby byli chętni do sponsoringu grupowego, czy też indywidualnego naszych obrazów czy też remontu i mieliby życzenie dokonać wpłat – konto podane jest na stronie parafii pod adresem:

www://parafia-pod-krzyzem-dzialdowo.pl

W nadziei na pozytywną, choć trudną i wymagającą od każdego z nas zaangażowania tak modlitewnego jak i materialnego, realizację naszych zamierzeń już dziś pełen ufności

- serdecznym „Bóg zapłać” dziękuję.

Na kolejnych etapach prac będę Was, Drodzy na bieżąco informował o sytuacji w tych sprawach.

 

Jednocześnie serdecznie dziękuję Panom, którzy wykonali projekty i kosztorysy oraz zadeklarowali nadzór budowlany naszych prac remontowych - jako dar dla Parafii.

 

Bóg zapłać – Ks. Kan. Stanisław Kadziński – Proboszcz.

.
.OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- II NIEDZIELA ZWYKŁA =A=19.01.2020 r.

1. Dzisiejszą niedzielą wchodzimy w nowy okres roku liturgicznego zwany okresem zwykłym. Przez 34 niedziele będziemy rozważać wydarzenia i tajemnice z życia Jezusa Chrystusa, których ukoronowaniem będzie Jego Śmierć,
 Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.
2. Dzisiejsza niedziela jest też przeżywana jako Światowy Dzień Migranta. „«Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi,
 jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki 
(por. Mt 25,35.43)». W tym kontekście pragnę potwierdzić, mówił Papież Franciszek, że nasza wspólna odpowiedź mogłaby być osnuta na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować”.

3. Jesteśmy w tygodniu powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan. W tym roku pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”.
Módlmy się więc, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i aby nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem. Zachęcamy do serdecznej modlitwy, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem.
W niedzielę 19 stycznia o godzinie 14.00 w kościele Ewangelicko-Augsburskim będzie miało miejsce Nabożeństwo Ekumeniczne
z udziałem wiernych i księży proboszczów naszych Działdowskich Parafii.
Natomiast 20 stycznia (poniedziałek) o godzinie 17.00 takie Ekumeniczne Nabożeństwo z udziałem wiernych i księży proboszczów naszych Działdowskich Parafii będzie miało miejsce w kościele pw. Św. Wojciecha w Działdowie.
Na wymienione nabożeństwa jak najserdeczniej Wspólnotę parafialną zapraszam.
4. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej modlitwy i ofiary
w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego
w Toruniu, które utrzymuje się z ofiar wiernych i kapłanów w Diecezji pracujących.
Ofiary zbierane w całej naszej Diecezji przeznaczane są właśnie na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu.
Za składane na cel ofiary składam już dziś serdeczne
„Bóg zapłać”.
5. Msze Święte w ciągu tygodnia w czasie trwania kolęd o godzinie 7.00 i 18.30 , natomiast biuro parafialne czynne tylko do południa od godziny 8.00 do 9.00 z wyjątkiem sobót i świąt Kościelnych.
6. W tym tygodniu przypadają też wspomnienia
a. we wtorek św. Agnieszki dziewicy i męczennicy,
b. w piątek Św. Franciszka Salezego Bpa i doktora Kościoła,
c. w sobotę święto nawrócenia św. Pawła Apostoła
7. Zachęcam też do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam zawsze bogaty w treści 
 tygodnik Niedziela (od stycznia 6 złotych). Serdecznie zachęcam.
8. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .
9. Trwa nadal w naszej parafii kolęda. 

Podziękowania  za udostępnienie materiałów i  pomoc podczas tworzenia strony: 

Pani fotograf Ewelinie  Olszewskiej - Zakład Fotograficzny  - Działdowo ul. Kościuszki 20 ,

Państwu Barbarze i Józefowi Krępeć Foto-Video-Handel. Krępeć  ul. Kilińskiego 25, Golub-Dobrzyń

Panu Karolowi  Wromblowi - UM w Działdowie