OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

25 Niedziela zwykła =A= 24.09.2023 r.

 

 1. Liturgia dzisiejszej niedzieli podkreśla, że wszyscy jesteśmy przez Pana zaproszeni do pracy w Jego winnicy. Dla każdego o każdej porze jest tam miejsce. Dla Boga nie ma ludzi niepotrzebnych. Obyśmy chętnie w tej Bożej winnicy przebywali i obyśmy innym pomogli odnajdywać drogę do niej.

Zatem póki mamy czas, czyńmy dobrze drugim, okazując miłość miłosierną.

 

 1. W bieżącym tygodniu przypadają:
  • W środę - Św. Wincentego a Paulo, kapłana,
  • W czwartek Św. Wacława , męczennika,
  • W piątek ŚŚw. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała,
  • W sobotę Św. Hieronima, prb. I dra Kościoła,

 

 1. 28 września w czwartek br., we wspomnienie św. Wacława już po raz czternasty , w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki,

o godzinie 1500 odmówimy na placach, rogach i skrzyżowaniach ulic zatłoczonych miast, a także w innych miejscach publicznych i na wiejskich rozdrożach wraz z wiernymi Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Modlić się będziemy, o miłosierdzie dla siebie, bliskich, Ojczyzny naszej, Kościoła i świata, szczególnie w intencji prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga, o pokój na Ukrainie i na Świecie.

 

 

W naszym mieście Koronkę do Miłosierdzia Bożego w tym dniu

(28 września) o godzinie 1500 odmówimy na Rynku przy USC.

Do uczestnictwa w której zapraszamy.

 

 

 

 1. W bieżącym tygodniu po Mszy Św. o godzinie 1800, czyli około godziny 1830 będą miały miejsce spotkania:
 • 28 września ( czwartek) – spotkanie rodziców i dzieci z terenu naszej Parafii przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w przyszłym roku,
 • 9 października ( poniedziałek) – spotkanie rodziców i młodzieży z terenu naszej Parafii przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania w przyszłym roku,
 • Krąg Biblijny 16 października (poniedziałek),
 • Pielgrzymka maturzystów naszej Toruńskiej Diecezji w tym roku odbędzie się 29 września (piątek).
 1. Od najbliższej niedzieli (1 października) - rozpoczyna się miesiąc październik – miesiąc różańcowy, niech on przyczyni się do wzrostu naszej katolickiej wiary.

To też szczególna okazja do wypowiedzenia najserdeczniejszych uczuć, jakie żywimy do Matki Najświętszej i do wyśpiewania chwały Królowej Różańca Świętego.

Za przyczyną Matki Najświętszej , wsłuchując się w Jej prośby, bierzmy do rąk różaniec, by prosić Jej Syna o Pokój i Miłosierdzie dla całego Świata oraz o błogosławieństwo dla nas samych i naszych chrześcijańskich rodzin.

 

 1. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele będą odprawiane:
  • w niedziele o godzinie 1730 ,
  • w dni powszednie od poniedziałku 2 października dla dorosłych i młodzieży o godzinie 1700,
  • dla dzieci nabożeństwa różańcowe będą odprawiane dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki o godzinie 1630

Dzieci z racji uczestnictwa otrzymywać będą części wyklejanki, które po zakończeniu nabożeństw różańcowych, w specjalnej książeczce, utworzą niespodziankę.

 

 1. Ponawiam wcześniejszą prośbę do chłopców i rodziców, a zarazem kieruję zaproszenie do chłopców, którzy jeszcze nie są członkami naszej ministranckiej braci aby wstąpili w szeregi LSO. Serdecznie zapraszamy na zbiórki.

Proszę też o powrót dzieci i młodzieży na niedzielne Eucharystie i nabożeństwa.

 

 1. Moi Drodzy jak wszyscy widzimy od tygodnia w naszej świątyni na ławkach pojawiły się tapicerowane nakładki – w związku z tym, że pokrycie ich jest welurowe jest ono estetyczne, nie mniej jednak narażone na zabrudzenia – myślę tu o żywicy czy też pyłkach kwiatowych i brokacie z wiązanek pogrzebowych czy też ślubnych, mówiąc ogólnie okazjonalnych – stąd moja prośba abyśmy wiązanki o których mowa kładli na posadzce, by siedzenia pozostały czyste w trosce choćby o naszą garderobę jak i same nakładki.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania, zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Polecam serdecznie.

 

 1. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie – proszę o zapoznanie się.

 

 1. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

23 Niedziela zwykła =A= 10.09.2023 r.

 1. Podczas Liturgii dzisiejszej niedzieli Chrystus, Dobry Nauczyciel, który z miłością głosił prawdę i wzywał do nawrócenia niech umocni nas swoim słowem i Eucharystią, abyśmy wiedzieli, kiedy i jak udzielać napomnień. Niech da nam też pokorę do ich przyjmowania, abyśmy mogli korygować swoje myślenie i postępowanie, aby całe nasze życie było hymnem pochwalnym na cześć Boga.
 1. W dzisiejszą niedzielę - 10.września w Markowej odbywa się beatyfikacja Rodziny Ulmów z udziałem Episkopatu Polski

i zaproszonych licznych delegacji – to bezprecedensowe wydarzenie w Kościele, bowiem na ołtarze trafia cała rodzina w tym nienarodzone dziecko.

Dzieci Józefa i Wiktorii podobne są do "świętych Młodzianków", które jak czytamy w Ewangelii według św. Mateusza, zostały zamordowane z rozkazu króla Heroda, który chciał zabić narodzonego w Betlejem Jezusa.

– Dzieciom Ulmów śmierć również została zadana przez żandarmów niemieckich z racji nienawiści do wiary, w której zostali ochrzczeni i w której wzrastali.

Choć siódme dziecko Ulmów nie zdążyło się urodzić ani też nie przyjęło sakramentu chrztu świętego, to jednak, zgodnie z nauką Kościoła, przyjęło chrzest krwi.

– Podobnie Kościół oddaje cześć świętym Młodziankom, również nieochrzczonym, jako prawdziwym i pierwszym męczennikom –

Ulmowie stanęli po stronie prześladowanych i po ludzku ponieśli najsurowszą karę. Jednak w perspektywie nadprzyrodzonej okazali się zwycięzcami, ponieważ Kościół uznał ich śmierć za męczeństwo poniesione za wiarę w Chrystusa i płynącej w niej miłości bliźniego.

Ulmowie mogą być dla współczesnych rodzin przykładem wierności Bogu i stawania po stronie potrzebujących pomocy.

– W godzinie próby zdali egzamin w sposób niezwykle heroiczny i przejmujący.

Ich życie i śmierć to dla nas potwierdzenie tego, że życie warto budować na najtrwalszym fundamencie, jakim jest Bóg.

Można powiedzieć, że rodzina Ulmów może być patronem dla każdej rodziny.

 

 1. W środę (13. września) we wspomnienie Św. Jana Chryzostoma – Bpa i Dra Kościoła na godzinę 1900 serdecznie zapraszamy Wspólnotę Parafialną na Mszę Świętą i nabożeństwo Fatimskie.
 2. W czwartek 14 września przypada nasza wewnętrzna uroczystość odpustowa ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Zwróćmy w tym dniu uwagę, czy Krzyż – ten Święty Znak naszej wiary znalazł należne miejsce w naszych domach, biurach, szkołach i szpitalach. Msze Św. z kazaniami okolicznościowymi tego dnia o godzinie 700, 1000, 1700 a nie 1730 i 1800. Na Mszach Św. złożymy przysięgę na wierność Krzyżowi Chrystusowemu.

Na tę Mszę Św. przynosimy krzyżyki domowe.

Tego dnia zbierana będzie kolekta.

 

Po Mszy Świętej o godzinie 1800 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu połączone z adoracją i Nabożeństwem Uwielbienia i Zawierzenia, przy współudziale zespołu „Pod Krzyżem”, które poprowadzą Księża Wikariusze. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

Natomiast w  przyszłą niedzielę przeżywać będziemy w naszej wspólnocie odpust parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego. Uroczystą Sumę Odpustową o godzinie 1130 odprawi i homilię wygłosi JE Ks. Biskup prof. Wiesław Śmigiel – Biskup Toruński.

Nie ma tego dnia Mszy Świętej o godzinie 1230.

 

Słowo Boże podczas pozostałych Mszy Świętych Odpustowych głosić będzie Ks. prof. Tomasz Tułodziecki – dyrektor Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, adiunkt Katedry Biblistyki Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu oraz dyrektor Wydziału Formacji Kapłanów Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

Spowiedź przed odpustem w piątek 15 września od godziny 17.00 do godziny 18.00.

 

 1. W tym tygodniu przypadają też :
 • W piątek 15 września wspomnienie Matki Bożej Bolesnej,
 • W sobotę 16 września św. Korneliusza, Pap. i Cypriana, Bpa, męcz.

 

 

 

 

 1. W dniach od 10 do 16 września obchodzić będziemy XIII tydzień Wychowania pod hasłem „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”. Hasło przewodnie nawiązuje do zwołanego przez papieża Franciszka Synodu - o synodalności, którego myśl przewodnia brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Celem synodu jest właśnie rozeznawanie tego, co mówi do nas i do Kościoła Bóg, który jest obecny i działa w świecie

 

 1. Dziś też druga niedziela miesiąca tradycyjnie kolekta jest kolektą gospodarczą. Stąd też za wszelkie ofiary złożone na tacę, a które przeznaczamy w całości na nasze prace remontowo - malarskie, które widzimy oraz renowację obrazu - składam Wam Siostry i Bracia, zapewniając o osobistej modlitwie - serdeczne „Bóg zapłać”.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania, zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Polecam serdecznie.
 2. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .
 3. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

22 Niedziela zwykła =A= 03.09.2023 r.

 

 1. Dzisiaj pierwsza niedziela w nowym roku szkolnym, choć rozpoczęcie nastąpi jutro – w poniedziałek 4.września.

Warto zastanowić się nad tym, czym żyją młodzi na początku września – czy żyją szkołą i nowymi obowiązkami, do których trzeba było wrócić, choć ciągle z dużą dozą niepewności, czy wciąż jeszcze wakacjami?

Trzeba nam, Drodzy, po wakacjach wrócić do szkoły Jezusa i spróbować się z Nim zaprzyjaźnić, spróbować Mu zaufać, by razem iść tą trudną drogą przygotowaną przez Niego dla Jego uczniów – każdy może być Jego uczniem, jeśli tylko tego będzie chciał.

Z nowym rokiem szkolnym, Drodzy, apeluję jako Proboszcz zarówno do dorosłych, młodzieży, jak i dzieci o pełen powrót do uczestnictwa we Mszach Świętych i nabożeństwach, spotkaniach formacyjno-liturgicznych dzieci pierwszokomunijnych, jak i młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania, których terminy spotkań pojawią się w najbliższym czasie.

Warto więc – Siostry i Bracia złożyć ofiarę ze swojego ciała i umysłu. To będzie najpiękniejszy wyraz naszej rozumnej wiary, bo któż rozumny poświęciłby swoje wieczne szczęście dla doczesnej kariery, bogactwa, sławy i władzy.

 

 1. Przypominam, że w dzisiejszą niedzielę w Kościele Św. Wojciecha po Mszy Świętej o godzinie 17.00 odbędzie się popielgrzymkowe „spotkanie braterskie” uczestników tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę.

Serdecznie zapraszamy.

 

 1. 4. września – w poniedziałek w naszym Kościele tradycyjne uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego Mszą Świętą o godzinie ósmej rano.

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież - z rodzicami, jak również nauczycieli, katechetów i wychowawców do uczestnictwa w tej Liturgii na rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024.

Zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

 

 1. W piątek 8 września przypada Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny popularnie w Polsce zwane Świętem Matki Bożej Siewnej.

Msze Święte tego dnia w naszym Kościele z kazaniami okolicznościowymi o godz. 7.00, 10.00, 17.00 – a nie 17.30 i 18.00.

Za przyczyną więc Matki Bożej polecajmy Bożej Opatrzności przyszłoroczne plony, jak i naszych rolników.

 1. W przyszłą niedzielę – 10 września na Mszy Św. o godzinie 1100 nastąpi pobłogosławienie tornistrów, przyborów szkolnych oraz naszych pierwszoklasistów.

Serdecznie zapraszam na wspólną Eucharystię dzieci oraz rodziców i wszystkich zgromadzonych tego dnia , niech ta rozpoczynająca się szkolna droga naszych najmłodszych będzie dla nich początkiem szczęśliwego życia opartego na wartościach najwyższych, zgodnych z nauką Kościoła.

 

 1. Zbliża się, Drodzy, 17 września, a więc dzień Uroczystości Odpustowych ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym roku będzie to tradycyjnie dzień szczególny również dlatego, że właśnie w tym dniu, będziemy mogli się cieszyć odnowioną i nowo pomalowaną świątynią oraz nastąpi poświęcenie po gruntownej renowacji obrazu MB Miłosierdzia zamontowanego w nowej ramie w prezbiterium Kościoła.

Serdecznym Bóg zapłać dziękuję wszystkim, którzy już w części przyczynili się do zmaterializowania naszego zamysłu sprzed roku, natomiast ufam, że w najbliższym czasie znajdą się kolejne osoby gotowe wesprzeć finansowo to nasze przedsięwzięcie, a tym samym sfinalizować umowę z wykonawcami.

Dziś mówię ogólnie serdeczne „Bóg zapłać”, a szczegółowe podziękowania będą miały miejsce w dniu Parafialnego Odpustu.

 

 1. W przyszłą niedzielę, jako drugą miesiąca kolekta będzie kolektą gospodarczą. Za Waszą , Drodzy, życzliwość już dziś składam Wspólnocie parafialnej serdeczne „Bóg zapłać”.
 2. Zachęcamy chłopców do służby przy Ołtarzy Pańskim w roli ministrantów.
 3. 10.września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów – to bezprecedensowe wydarzenie w Kościele, bowiem na ołtarze trafi cała rodzina w tym nienarodzone dziecko.

Dzieci Józefa i Wiktorii podobne są do "świętych Młodzianków", które jak czytamy w Ewangelii według św. Mateusza, zostały zamordowane z rozkazu króla Heroda, który chciał zabić narodzonego w Betlejem Jezusa.

– Dzieciom Ulmów śmierć również została zadana przez żandarmów niemieckich z racji nienawiści do wiary, w której zostali ochrzczeni i w której wzrastali.

Choć siódme dziecko Ulmów nie zdążyło się urodzić ani też nie przyjęło sakramentu chrztu świętego, to jednak, zgodnie z nauką Kościoła, przyjęło chrzest krwi.

– Podobnie Kościół oddaje cześć świętym Młodziankom, również nieochrzczonym, jako prawdziwym i pierwszym męczennikom –

Ulmowie stanęli po stronie prześladowanych i po ludzku ponieśli najsurowszą karę. Jednak w perspektywie nadprzyrodzonej okazali się zwycięzcami, ponieważ Kościół uznał ich śmierć za męczeństwo poniesione za wiarę w Chrystusa i płynącej w niej miłości bliźniego.

Ulmowie mogą być dla współczesnych rodzin przykładem wierności Bogu i stawania po stronie potrzebujących pomocy.

– W godzinie próby zdali egzamin w sposób niezwykle heroiczny i przejmujący.

Ich życie i śmierć to dla nas potwierdzenie tego, że życie warto budować na najtrwalszym fundamencie, jakim jest Bóg.

 

 1. W najbliższą niedzielę z racji rozpoczęcia Roku w WSD w Toruniu złożymy ofiary na rzecz tej naszej Uczelni. ​​​​​​​
 2. Parafia Św. Wojciecha w Działdowie organizuje „Działdowskie Piątki z Jezusem” od września w każdy drugi piątek miesiąca po Mszy Św. wieczornej oraz czwarty piątek miesiąca o godzinie 20.00.

 

 1. Zachęcam do nabywania i czytania, zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Polecam serdecznie.

 

 1. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .

 

 1. Moi Drodzy, wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

- 2 NIEDZIELA ZWYKŁA =C= 16.01.2022 r.

 

 1. Dzisiejszą niedzielą wchodzimy w nowy okres roku liturgicznego zwany okresem zwykłym. Przez 34 niedziele będziemy rozważać wydarzenia i tajemnice z życia Jezusa Chrystusa, których ukoronowaniem będzie Jego Śmierć, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.

 

 1. Dzisiejsza niedziela jest też przeżywana również jako Światowy Dzień Migranta.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jest pomyślany jako okazja do pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec migrantów.

Wędrując razem z migrantami i uchodźcami, Kościół stara się zrozumieć przyczyny leżące

u źródeł migracji, a także pracować nad przezwyciężeniem ich negatywnych skutków oraz ukazywać ich pozytywne efekty dla wspólnot, z których pochodzą migranci, dla tych,

w których przebywają czasowo, i docelowych.

 

 1. Od 18 stycznia do 25 stycznia obchodzimy tydzień powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan. W tym roku przeżywany pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt.2,2).

Módlmy się więc, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i aby nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem.

 

 1. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej modlitwy i ofiary w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, które utrzymuje się z ofiar wiernych i kapłanów

w Diecezji pracujących.

 

Ofiary zbierane w całej naszej Diecezji przeznaczane są właśnie na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu.

 

Za składane na cel ofiary składam serdeczne „Bóg zapłać”.

 

 

 

 

 1. W tym tygodniu przypadają też wspomnienia

 

  1. w środę Św. Józefa Sebastiana Pelczara Bpa,
  2. w piątek św. Agnieszki dziewicy i męczennicy

 

 1. Zachęcam też do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam zawsze bogaty w treści tygodnik Niedziela. Serdecznie zachęcam.

 

 1. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone

w gablocie - proszę o zapoznanie się .

Foto : Ewelina  Olszewska

Drodzy Parafianie!

 

Minęło już 12 miesięcy innego niż poprzednie, dziwnego, trudnego, dla wielu bardzo trudnego roku.

Jak pamiętamy w okresie Wielkanocnym Kościoły były zamknięte dla wiernych, następnie ograniczenia ilościowe, dzisiaj ze względów bezpieczeństwa maseczki, konieczność zachowania odległości, środki dezynfekcyjne, wciąż niestabilna liczba zachorowań

i związane z tym strefy zagrożeń, a co za tym idzie i obostrzeń narzucanych przez Rządzących.

Dlatego też po sugestii ze strony prowadzących Misje – Salezjanów

i wspólnym uzgodnieniu, ze względu na zagrożenie epidemiczne,

ufni Panu Bogu w szczęśliwe zakończenie tych trudnych dla każdego z nas doświadczeń zarówno duchowych jak i fizycznych przełożyliśmy termin Misji Świętych o rok (19 września 2021).

 

Pragnieniem moim jest, aby do Misji Świętych jako wotum dziękczynne za szczęśliwe zakończenie tych naszych ludzkich problemów pojawiły się w naszej świątyni dwa obrazy - św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny, łącznie ze sprowadzeniem relikwii świętej Zakonnicy .

 

Obrazy namaluje Pani artystka - malarka związana z UMK

w Toruniu - portrecistka od ponad 25 lat. Jak mówi o sobie : Podczas gdy koledzy pochylali się nad martwą naturą, ja zajmowałam się portretem. Przyznaję szczerze, że wyłapywałam z twarzy to, co w niej najważniejsze pewnie dlatego, że człowiek zawsze był w centrum mojego zainteresowania. Zatem będą to postaci rzeczywistych wymiarów, stworzone autorsko, a nie kopie , bowiem Pani malarka jest artystką a nie kopistką, podkreślam będą to dzieła autorskie.

Zawisną po obu stronach w nawie głównej naszego kościoła na wysokości balkonów, w zamian aktualnie wiszących w nawie bocznej, nie licujących już z powagą przedstawionych na nich postaci.

Te dwa obrazy - to jedno zamierzenie na najbliższe 12 miesięcy

do września 2021 roku.

W dalszej perspektywie jako całość wystroju Świątyni będą portrety Błogosławionych w strojach liturgicznych – Ks. Jerzego Popiełuszki i Stefana Wincentego Frelichowskiego jednego z patronów diecezji toruńskiej oraz patrona harcerzy polskich.

Zawisną one nad konfesjonałami przy wyjściu ze Świątyni – to zamierzenie podaję dla ogólnej wiedzy Parafian do realizacji w późniejszym terminie.

Na dziś priorytetem są postaci Św. Pawła II i Św. Siostry Faustyny.

Pani malarka po kilkukrotnych wizytach w naszym kościele

i przedyskutowaniu przedmiotu pracy wykonała szkice do obrazów, które dzisiaj po raz pierwszy możemy już oglądać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugi problem z którym musimy się, Drodzy, zmierzyć jest bardziej przyziemny, jednak kluczowy, bo dbałość o zasoby parafii jest naszym przecież wspólnym obowiązkiem. Problemem tym jest wymiana więźby dachowej i dachu z osprzętem na budynku plebanii. W kolejnym etapie zgodnie z zaleceniem konieczna będzie renowacja elewacji tego budynku i schodów z balustradami – dla bezpieczeństwa wchodzących do biura.

Ekspertyzy budowlane i opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykazały konieczność kapitalnego remontu tego dachu.

Ponieważ są to wymogi konserwatorskie, zatem zdajemy sobie sprawę, że skala wydatków będzie i poważna.

Jest moi Drodzy ogromna życzliwość Samorządowców i Władz Powiatu Działdowskiego, którym leży na sercu nasze wspólne dobro. Dzięki tej życzliwości przyznano Parafii znaczące środki, które pokryją w pewnej części nasze wydatki.

Pomimo, że pora roku nie jest zbyt korzystna na rozpoczynanie tak dużych prac, to jednak - ponieważ budżet kieruje się własnymi prawami – jak zapewne wiemy, a zamknięcie roku budżetowego instytucji zbiega się z zakończeniem roku kalendarzowego - stąd środki finansowe jakie Powiat przeznaczył na to nasze przedsięwzięcie muszą być zaangażowane jeszcze do końca tego roku.

Podobnie sprawa się ma z pozwoleniami na ww. prace.

Te piętrzące się terminy spowodowane są długim procesem oczekiwania na decyzje odpowiednich czynników - pośrednio,

a może i wprost powodowane to było sytuacją zagrożenia epidemicznego.

 

Wszystkie pozwolenia na wykonanie prac są gotowe, stąd

i konieczność ich rychłego rozpoczęcia.

 

Ufam, że Wasze, Drodzy Moi, zaangażowanie w sprawy Parafii nie zmalało i tak jak wcześniej daliśmy radę remontowi części wieży kościoła, pomieszczeń okalających i zakrystii wraz z wyposażeniem i wymianą instalacji elektrycznej - tak również, ufam, przy zaangażowaniu wszystkich i każdego z osobna na miarę możliwości, sprostamy tym nowym, stojącym przed nami zadaniom.

Członkowie Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej świadomi konieczności podjęcia tych zamierzeń wyrazili pełną aprobatę do ich realizacji.

Musimy mieć, Drodzy, tę świadomość, że nasz udział, mimo życzliwości i zaangażowania Samorządowców i Władz Powiatu Działdowskiego, i tak będzie musiał być znaczący.

 

Gdyby więc ktoś w szczególny sposób był dziś nimi zainteresowany to zapraszam do kancelarii parafialnej - wtedy przybliżę ich szczegóły.

Bardzo liczę, Siostry i Bracia na Wasz pozytywny oddźwięk - bo to przecież nasze wspólne dobro, czyli nasza wspólna sprawa.

Już dziś doświadczeniem lat poprzednich – informuję , iż poproszę też Was Drodzy Moi o dodatkową pomoc w formie „koperty remontowej” podczas wizyty duszpasterskiej – zwanej kolędą.

Gdyby byli chętni do sponsoringu grupowego, czy też indywidualnego naszych obrazów czy też remontu i mieliby życzenie dokonać wpłat – konto podane jest na stronie parafii pod adresem:

www://parafia-pod-krzyzem-dzialdowo.pl

W nadziei na pozytywną, choć trudną i wymagającą od każdego z nas zaangażowania tak modlitewnego jak i materialnego, realizację naszych zamierzeń już dziś pełen ufności

- serdecznym „Bóg zapłać” dziękuję.

Na kolejnych etapach prac będę Was, Drodzy na bieżąco informował o sytuacji w tych sprawach.

 

Jednocześnie serdecznie dziękuję Panom, którzy wykonali projekty i kosztorysy oraz zadeklarowali nadzór budowlany naszych prac remontowych - jako dar dla Parafii.

 

Bóg zapłać – Ks. Kan. Stanisław Kadziński – Proboszcz.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

24 Niedziela zwykła =A= 17.09.2023 r.

Uroczystość Odpustowa ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego

 

 1. Są takie ślady, które człowiek zostawia na tej Ziemi, a odciskają się w niebie. Tych śladów nie zatrze czas, taka jest pamięć Boga.

Ekscelencjo, Czcigodny księże Biskupie, Wiesławie!

W imieniu własnym i całej wspólnoty parafialnej pragnę wyrazić ogromną wdzięczność, że w tak ważnym dla nas dniu poświęciłeś nam swój cenny czas i zaszczyciłeś nas swoją obecnością.

Długo w naszych sercach pozostanie Słowo, które do nas dzisiaj skierowałeś i błogosławieństwo, którego nam udzielisz.

 

Księże Biskupie wdzięczni za dzisiejszą Twoja posługę i błogosławieństwo, jako Wspólnota, zapewniamy o modlitwie w Twojej intencji .

 

Osobiście dziękuję za wszelką życzliwość jakiej, jako proboszcz, od Księdza Biskupa doświadczam.

 

Proszę przyjąć szczere życzenia, abyś zdążając wytrwale za Chrystusem w kolejnych latach posługi na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy; odnajdywał ewangeliczną radość, płynącą z przekazywania Dobrej Nowiny ludziom, tak bardzo potrzebującym orędzia nadziei, która zawieść nie może.

 

Niech Bóg, który jest miłością, obdarzy Księdza Biskupa zdrowiem i potrzebnymi siłami do podejmowania nowych duszpasterskich wyzwań, a Maryja Matka Boża Miłosierdzia niech wspiera Twój trud i umacnia w miłości i prawdzie Twoją posługę w Kościele Toruńskim.

 

 

 

 1. Przeżywamy w naszej wspólnocie doroczny odpust parafialny - Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie tajemnica dnia dzisiejszego stawia nam w centrum Liturgii Krzyż.

Jest on nie tylko znakiem ogołocenia, lecz przede wszystkim oznacza wywyższenie Jezusa, Który przez Śmierć i Zmartwychwstanie odkupił Świat: „albowiem Bóg nie posłał Swojego Syna na świat po to aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”.

Stąd Krzyż jest w sercu naszego posłannictwa, musi więc być i w sercu naszego codziennego życia. Zatem z miłości do Jezusa Ukrzyżowanego przyjmujmy więc w duchu wiary nasze osobiste cierpienia, różne doświadczenia naszej pracy – jakakolwiek by ona była. To wszystko znośmy z miłości do Chrystusa.

Suma odpustowa w intencji Parafian, Sympatyków naszego Kościoła

i przybyłych do rodzin Gości o godzinie 1130 , którą odprawi i homilię wygłosi JE Ks. Bp. Prof. Wiesław Śmigiel – Biskup Toruński.

 

Ksiądz Biskup dokona poświęcenia Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, który wrócił z pracowni artystycznych Teatru Polskiego w Warszawie – po gruntownej renowacji, dokonanej przez Panią Jolantę Gałązka – pracownia scenograficzna i Pana Tomasza Kościuszko – kierownika pracowni modelatorskiej - jak pamiętamy obraz jest autorstwa tychże Państwa - pracowników Teatru Polskiego.

Jako proboszcz bardzo dziękuję artystom - konserwatorom zaangażowanym przy pracach renowacyjno – konserwatorskich nad naszym obrazem.

 

W naszej wspólnocie witamy - głoszącego dzisiaj Słowo Boże, Ks. prof. Tomasza Tułodzieckiego – dyrektora Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, adiunkta Katedry Biblistyki Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu oraz dyrektora Wydziału Formacji Kapłanów Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

 

Serdecznie dziękując Księdzu Profesorowi za przyjęcie zaproszenia oraz trud i poświęcenie na rzecz naszej parafii życzymy dobrego zdrowia, pogody ducha i wszelkich łask Bożych w dalszej pracy naukowej, duszpasterskiej i pedagogicznej.

Składam podziękowanie Braciom Kapłanom - jako moim najbliższym współpracownikom, Księdzu Kanonikowi Wojciechowi – Kapelanowi Grudziądzkiego Więziennictwa, dziękuję też Księżom za wcześniejszą posługę w konfesjonale, kiedy to jednali nas z Bogiem przygotowując do jak najlepszego i owocnego przeżycia dzisiejszych uroczystości.

Jednocześnie w tym szczególnym, uroczystym dniu pragnę wobec was - Siostry i Bracia podziękować:

 • Panu Posłowi Robertowi Gontarzowi, Panom Starostom i Państwu radnym Powiatu z Panem Przewodniczącym na czele, Panom Burmistrzom i Radnym Rady Miasta Działdowo z Panem Przewodniczącym tej Rady na czele, którym zawsze leżało i leży na sercu nasze wspólne dobro – dzięki działaniom tych osób pozyskujemy środki, które pokrywają w pewnej części nasze remontowe wydatki.

 

Najważniejsze nasze bieżące przedsięwzięcia gospodarcze to między innymi remont wieży kościoła - po nawałnicy, na który złożyło się uzupełnienie tynku, który uległ odspojeniu od muru oraz malowanie tej uzupełnionej części tynku. Kolejne nasze obecne przedsięwzięcia to wykonanie na nowo odspojonego tynku na frontonie świątyni, i jego malowanie – uszkodzonego także w czasie wspomnianej nawałnicy, renowacja obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, a także gruntowna renowacja krzyża Misyjnego na placu przykościelnym.

malowanie całego wnętrza świątyni oraz naprawa i renowacja trojga drzwi wejściowych do kościoła oraz wykonanie tapicerowanych nakładek na ławki w kościele,

Podczas wykonywania wymienionych prac ogromnym zaangażowaniem wykazały się firmy rodzinne:

 

 • Firma Panów Władysława i Piotra Nowakowskich,
 • Firma Remontowo-budowlana Pana Roberta Mendalki,
 • Firma Pana Marcelego Czarneckiego,
 • Firma Pana Marcina Olszewskiego,
 • Firma Pana Piotra Rutyny

za to zaangażowanie serdecznie Właścicielom oraz pracownikom wymienionych Firm dziękuję.

 

Panowie Władysław i Robert są równocześnie Radnymi Rady Duszpastersko – Ekonomicznej.

Za gospodarską troskę o majątek Parafii i wszelkie prorozwojowe inicjatywy – jako Proboszcz wyrażam Panom, jak i całej Radzie Duszpastersko - Ekonomicznej moją szczerą wdzięczność.

 

Serdecznym Bóg zapłać dziękuję wszystkim tym rodzinom, które pozytywnie odpowiadają na moje apele o wsparcie finansowe i wspierają nasze przedsięwzięcia swoimi ofiarami - jak zawsze dziękując - zapewniam o osobistej modlitwie.

 

Ufam, Drodzy, że Wasze zaangażowanie w sprawy Parafii nie zmalało i tak jak wcześniej uporaliśmy się z wieloma trudnymi finansowo sprawami – tak również i teraz - przy zaangażowaniu wszystkich i każdego z osobna na miarę możliwości, sprostamy tym nowym, stojącym przed nami zadaniom – a zadania te to oczywiście zaangażowanie środków własnych Parafii – za które już dziś składam Wspólnocie parafialnej serdeczne Bóg zapłać.

 

 • Za życzliwość i współpracę serdecznie dziękuję też Panu Wójtowi i radzie Gminy Działdowo.

 

 • Serdecznie dziękuję Panu Sławomirowi Pszennemu prezesowi PGKiM za zaangażowanie przy organizacji renowacji obrazu oraz wespół z Panem Wojciechem Wółkowskim za pomoc przy składaniu wniosków i innych działaniach na rzecz naszej zabytkowej świątyni.

 

 • serdecznie dziękuję Panom - Andrzejowi Wiśniewskiemu i Mariuszowi Margalskiemu, którzy wykonują w miarę potrzeb różnego rodzaju projekty oraz prowadzą nadal nadzór budowlany nad naszymi obiektami Parafialnymi - jako dar dla Parafii.

 

 • Za dokumentowanie naszych przedsięwzięć i uroczystości w formie foto - video dziękuję pani Ewelinie Olszewskiej i Panu Karolowi Wrombel.
 • Za zaangażowanie i dbałość o piękny wystrój naszego kościoła dziękuję – kwiaciarni „ANKA”.

 

Dziękuję również wszystkim gościom i parafianom, dziękuję LSO, panu organiście, zespołowi „Pod Krzyżem”, który ubogaca nasze Liturgie, panu kościelnemu, dziękuję pracownikom Parafii, dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym na plebanii,

dziękuję wszystkim za zaangażowanie na miarę swoich sił

i możliwości oraz, Drodzy, każdemu z osobna za wszelkie dobro jakie uczynił , czyni i ufam, że nadal będzie czynił dla dobra naszej Wspólnoty.

Życzę Wam Drodzy, abyście w Krzyżu Chrystusa zawsze dostrzegali Miłość Boga ku nam, odnajdywali siłę, moc do dobrego i ofiarnego życia, do znoszenia trudów codzienności, bo przecież ta dzisiejsza uroczystość ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego jest naszym wspólnym świętem.

 

Niech Krzyż będzie drogą naszego odkupienia i miłosierdzia.

Szczęść Boże.

 

Dzisiaj wyjątkowo z racji Odpustu nie będzie Mszy Św. o godzinie 1230.

 

 1. Dziś też uroczyste rozpoczęcie nowego roku ministranckiego. Zachęcam chłopców, którzy jeszcze nie są członkami naszej ministranckiej braci do wstąpienia w szeregi LSO.

Zbiórki w sobotę, na które serdecznie zapraszamy.

 

 1. W najbliższym czasie po Mszach Św. o godzinie 1800, czyli około godziny 1830 będą miały miejsce spotkania:
  • 28 września ( czwartek) – spotkanie rodziców i dzieci z terenu naszej Parafii przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w przyszłym roku,
  • 9 października ( poniedziałek) – spotkanie rodziców i młodzieży z terenu naszej Parafii przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania w przyszłym roku,
  • Krąg Biblijny 16 października (poniedziałek)
  • Pielgrzymka Maturzystów naszej Diecezji w tym roku odbędzie się 29 września.

 

 1. W tym tygodniu przypadają:
  • poniedziałek - święto św. Stanisława Kostki – Patrona dzieci i młodzieży,
  • w środę – Śśw. Męczenników - Andrzeja Kim i Pawła oraz Towarzyszy.
  • W czwartek – święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty,
  • W sobotę Św. Ojca Pio.
 2. Zachęcam do nabywania i czytania, zawsze bogatego w treści, tygodnika Niedziela wraz z dodatkiem toruńskim. Polecam serdecznie.
 3. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .
 4. Na dalszą część dnia życzę dalszego miłego świętowania przy wspólnym stole w gronie rodziny i przyjaciół, a wszystkim, którzy w bieżącym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny, urodziny bądź inne jubileusze, jako duszpasterze Parafii życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia duszy i ciała, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej. Szczęść Boże.

 

.

.OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

- II NIEDZIELA ZWYKŁA =A=19.01.2020 r.


1. Dzisiejszą niedzielą wchodzimy w nowy okres roku liturgicznego zwany okresem zwykłym. Przez 34 niedziele będziemy rozważać wydarzenia i tajemnice z życia Jezusa Chrystusa, których ukoronowaniem będzie Jego Śmierć,

 Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.

2. Dzisiejsza niedziela jest też przeżywana jako Światowy Dzień Migranta. „«Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi,

 jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki 

(por. Mt 25,35.43)». W tym kontekście pragnę potwierdzić, mówił Papież Franciszek, że nasza wspólna odpowiedź mogłaby być osnuta na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować”.


3. Jesteśmy w tygodniu powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan. W tym roku pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”.

Módlmy się więc, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i aby nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem. Zachęcamy do serdecznej modlitwy, aby jak najrychlej spełniły się pragnienia wielu chrześcijan i nastały czasy Jednej Owczarni pod Jednym Pasterzem Jezusem Chrystusem i Jego widzialnym zastępcą na tej Ziemi – Rzymskim Papieżem.

W niedzielę 19 stycznia o godzinie 14.00 w kościele Ewangelicko-Augsburskim będzie miało miejsce Nabożeństwo Ekumeniczne

z udziałem wiernych i księży proboszczów naszych Działdowskich Parafii.

Natomiast 20 stycznia (poniedziałek) o godzinie 17.00 takie Ekumeniczne Nabożeństwo z udziałem wiernych i księży proboszczów naszych Działdowskich Parafii będzie miało miejsce w kościele pw. Św. Wojciecha w Działdowie.

Na wymienione nabożeństwa jak najserdeczniej Wspólnotę parafialną zapraszam.

4. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej modlitwy i ofiary

w intencji naszego Wyższego Seminarium Duchownego

w Toruniu, które utrzymuje się z ofiar wiernych i kapłanów w Diecezji pracujących.

Ofiary zbierane w całej naszej Diecezji przeznaczane są właśnie na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu.

Za składane na cel ofiary składam już dziś serdeczne

„Bóg zapłać”.

5. Msze Święte w ciągu tygodnia w czasie trwania kolęd o godzinie 7.00 i 18.30 , natomiast biuro parafialne czynne tylko do południa od godziny 8.00 do 9.00 z wyjątkiem sobót i świąt Kościelnych.

6. W tym tygodniu przypadają też wspomnienia

a. we wtorek św. Agnieszki dziewicy i męczennicy,

b. w piątek Św. Franciszka Salezego Bpa i doktora Kościoła,

c. w sobotę święto nawrócenia św. Pawła Apostoła

7. Zachęcam też do nabywania i czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam zawsze bogaty w treści 

 tygodnik Niedziela (od stycznia 6 złotych). Serdecznie zachęcam.

8. Intencje Mszy Świętych na najbliższy tydzień wywieszone w gablocie - proszę o zapoznanie się .

9. Trwa nadal w naszej parafii kolęda. 


Podziękowania  za udostępnienie materiałów i  pomoc podczas tworzenia strony: 

Pani fotograf Ewelinie  Olszewskiej - Zakład Fotograficzny  - Działdowo ul. Kościuszki 20 ,

Państwu Barbarze i Józefowi Krępeć Foto-Video-Handel. Krępeć  ul. Kilińskiego 25, Golub-Dobrzyń

Panu Karolowi  Wromblowi - UM w Działdowie